Serwis informacyjny od nas dla Ciebie.
Trudno wyobrazić sobie obecne budownictwo bez wykorzystywania tego znakomitego materiału którym jest szkło. Jak dużą rolę odgrywa on w budowie domów jednorodzinnych?
Szkło jest znane budowniczym już od wielu stuleci. W dobie obecnej dzięki nieustannie rozwijającej się technologii przemysłowej możliwe jest jeszcze lepsze korzystanie z tego szczególnego materiału. W różnych projektach stosuje się nie tylko zwykłe szkło, lecz także laminowane szkło, szkło klejone a także szkło dekoracyjne. Od dziesięcioleci dość często wykorzystywanym materiałem zastępującym szkło jest poliwęglan, jednak szkło nadal jest materiałem niezwykle chętnie stosowanym.
Zastanawiając się nad wykorzystaniem szkła w budowie domów jednorodzinnych rzecz jasna w pierwszej kolejności zapewne przypomną nam się okna. I faktycznie w zewnętrznych przegrodach tego rodzaju szkło uwzględnia się najczęściej. Dobrze byłoby jednak zrozumieć, że obecnie sprzedawane okna ze szklanymi szybami są o wiele bardziej skuteczne niż jeszcze kilka dekad temu. Dlaczego? Otóż rzecz rozchodzi się właśnie między innymi o zastosowane szkło. Obecnie powszechnie wykorzystuje się okna złożone z kilku sklejonych ze sobą warstw, dzięki czemu są one mniej wrażliwe na czynniki mechaniczne. Ważnym plusem szkła warstwowego jest też skuteczniejsza izolacja termiczna. W dobie tak dużego zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej odgrywają bardzo dużą rolę. W kontekście właściwości izolacyjnych szklanych tafli dobrze jest też pamiętać o izolacji akustycznej. Grube klejone szkło dodatkowo wygłusza dom, dzięki czemu nawet mieszkając w sercu dużego miasta można napawać się spokojem i ciszą.
Rzecz jasna budowa okien to nie jedyna metoda na wykorzystywanie szkła w naszych mieszkaniach. Szkło w architekturze jest też bardzo chętnie uwzględniane do budowania najróżniejszych zadaszeń:
zadaszenia werand i tarasów,
daszki szklane nad schodami,
zadaszenia balkonów, itp.
Ze szkła wykonuje się również efektownie prezentujące się drzwi, balustrady a także elewacje. Szkło charakteryzuje się wyjątkową ,zdolnością, poprawiania walorów estetycznych budynku, w którego architekturze zostaje uwzględniane.