Czy warto wynająć biuro księgowe?

Czy warto wynająć biuro księgowe?

Czy warto wynająć biuro księgowe?

Możliwość komentowania Czy warto wynająć biuro księgowe? została wyłączona

Sporo osób zaczynających historię z posiadaniem własnej działalności gospodarczej zastanawia się nad kwestią prowadzenia księgowości – czy zadbać o nią samodzielnie, czy lepsze rozwiązanie to wynająć zewnętrzne biuro rachunkowe? W tym artykule postaramy się, skrótowo ale wyczerpująco, udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Prowadzenie odpowiedniej księgowości w naszym kraju to prawny wymóg. Wszystkie operacji finansowe muszą być właściwie zaksięgowane zgodnie z aktualnie obowiązującym w kraju prawem. Prowadzenie księgowości jest również rzecz jasna niezbędne aby móc rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ponieważ wynajęcie osoby, która wykonuje tego typu czynności zawodowo, wiąże się z dodatkowym kosztem, sporo osób rozpoczynających działalność gospodarczą postanawia osobiście zająć się tym tematem. I o ile ktoś posiada pewne zdolności w tym zakresie i jest zaznajomiony z przepisami, to jak najbardziej może się to udać – zwłaszcza jeśli do rozliczeń kwalifikuje się zaledwie kilka dokumentów miesięcznie. O wiele trudniej jest prowadzić księgowość w przedsiębiorstwie, gdzie pracuje więcej pracowników, gdzie do zaksięgowania jest setki rozmaitych dokumentów miesięcznie. Samo dołożenie starań o zachowanie właściwego porządku w firmowej dokumentacji może nie być łatwe, a co dopiero powiedzieć o dokładnym wyliczaniu całej masy cyferek. Dla wielu osób samodzielne prowadzenie rozliczeń w firmie jest tematem właściwie ‘nie do przeskoczenia’.

Wiele firm rozpoczyna współpracę z kancelarią rachunkową w związku z często ulegającymi zmianie przepisami związanymi z prowadzeniem księgowości oraz wyliczania najróżniejszych podatków. Nawet profesjonalnym księgowym którzy mają doświadczenie w swojej pracy niejednokrotnie nie jest łatwo właściwie zinterpretować aktualnie obowiązujące przepisy prawne. Przy tym należy wiedzieć, że właściciel firmy ponosi ostateczną odpowiedzialność, za właściwie, z punktu widzenia lokalnego urzędu skarbowego, prowadzenie księgowości. Wszelkie niejasności bądź nawet oczywiste błędy stwierdzone podczas rutynowej kontroli pracownika urzędu skarbowego, skutkują karami finansowymi. Należy się zatem zastanowić czy, aby na pewno samodzielne prowadzenie rachunkowości to dobry pomysł. Dodatkowych niedogodności pod tym względem przyczyniają często w ostatnich latach wdrażane nowelizacje w przepisach podatkowych. Aktualnie wielu księgowym jak również właścicielom firm sen z powiek spędza dostosowanie firmy do Nowego Ładu. Na skutek nieoptymalnych rozwiązań stosowanych w wyliczeniach księgowych przedsiębiorcy mogą ponieść spore, w porównaniu z minionymi okresami rozliczeniowymi, koszty.

Zewnętrza kancelaria rachunkowa – jakie korzyści?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą specjalizują się w określonym zawodzie. Osoby korzystające systematycznie z usług zewnętrznej kancelarii rachunkowej wychodzą z założenia, że najlepszą opcją jest skupienie całej uwagi na podnoszeniu jakości świadczonych przez swoją firmę usług. Zajmowanie się tym, na czym tak naprawdę się nie znamy, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz wiąże się ze znaczącym stresem. Warto też pamiętać, że biura księgowe mające pod opieką różne firmy często mogą korzystać ze swojej wiedzy i przyczynić się do znaczących optymalizacji podatkowych, które niejednokrotnie skutkują sporymi oszczędnościami.

Biorąc pod uwagę kwestię prowadzenia rachunkowości w firmie powinno się również brać pod uwagę kwestię bycia na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Firmy zawodowo zajmujące się prowadzeniem księgowości mają swoje sprawdzone metody na tego typu sytuacje. Koszt współpracy z typowymi biurami księgowymi sprowadza się w przypadku większości niewielkich firm do kilkuset złotych miesięcznie. Większość przedsiębiorców uważa, że nie jest to wysoka cena, którą ponosimy za spokojną głowę w zakresie finansowych rozliczeń z Państwem.

adminx

Related Posts

Witaj, świecie!

Możliwość komentowania Witaj, świecie! została wyłączona

System Zarządzania Treścią (CMS) – prosta droga do tworzenia stron internetowych

Możliwość komentowania System Zarządzania Treścią (CMS) – prosta droga do tworzenia stron internetowych została wyłączona

Wakacje z prawem jazdy w OSK Orbiter

Możliwość komentowania Wakacje z prawem jazdy w OSK Orbiter została wyłączona

Create AccountLog In Your Account