Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Możliwość komentowania Rekuperacja w domu jednorodzinnym została wyłączona

Oszczędne ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu w dobie rosnących cen to dzisiaj niełatwe zadanie. Braki surowców, spowodowane sytuacją geopolityczną, mają niebagatelny wpływ na ich koszt. Tradycyjne ogrzewanie domów węglem, olejem opałowym, czy tak rekomendowanym pelletem drzewnym, staje się wyjątkowo drogie i nieopłacalne. Pozostaje nam więc szukanie oszczędności w tej materii. Jest parę rozwiązań, pozwalających nam, by mniej boleśnie przetrwać okres grzewczy.

Gruntowa pompa ciepła

To chyba najtańszy sposób ogrzewania, szczególnie w wersji ogrzewania podłogowego. Porównując z tradycyjnym ogrzewaniem węglowym, jest ponad 5 razy tańsza! To rewolucyjny sposób pozyskiwania ciepła z naturalnych źródeł. Pobiera ciepło z otoczenia, w tym przypadku z gruntu. Energia pochodząca z ziemi ogrzewa czynnik chłodniczy, który zamienia się z cieczy w parę i transportowany jest do sprężarki. Gorąca para trafia do systemu grzejnikowego lub ogrzewania podłogowego. Dodatkowo system ten, ogrzewa zbiornik, zapewniając stały dostęp do ciepłej wody.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym.

Wadą tego sposobu, jest jednak ciągle wysoki koszt samego urządzenia, jak i jego instalacji. Na szczęście można liczyć na dosyć znaczną dotację.

Sprawdź ofertę rekuperacji:

Leżajsk – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-lezajsk/

Wrocław – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-wroclaw/

Dębica – https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-debica/

Ogrzewanie kominkowe

Pomimo znacznego wzrostu cen drewna, kominek zapewniający ciepło w domu, to nadal relatywnie tani sposób na jego ogrzanie. Jest 3 razy tańszy od ogrzewania węglowego. Odpowiednio dobrany kominek, najlepiej w wersji z rozprowadzeniem do wszystkich pomieszczeń, sprawnie poradzi sobie z zapewnieniem ciepła w całym domu. Nowoczesne wersje kominków, wyposażone są w tak zwane płaszcze wodne. Zapewniają one ciepłą wodę podczas palenia w kominku.

System ten ma też wadę, gdyż musimy dosyć często podkładać drewno do spalenia. Powinno ono być suche, więc musimy zapewnić jakieś miejsce, chociażby zadaszone, na jego składowanie i sezonowanie. Problemem jest też wyjazd wszystkich domowników na kilka dni w okresie grzewczym. Musimy wtedy zapewnić alternatywne, zastępcze ogrzewanie np. elektryczne, by nie dopuścić do nadmiernego spadku temperatury w domu.

Gaz ziemny

Ogrzewanie gazem ziemnym, szczególnie z wykorzystaniem kotła kondensacyjnego, jest też ciągle w miarę tanim sposobem na zapewnienie komfortu termicznego w naszym domu. Koszt to ciągle mniej niż połowa ceny ogrzewania węglowego. Bezobsługowa eksploatacja, to komfort, na który możemy liczyć w sezonie grzewczym. Możemy zapewnić w ten sposób stałą, zadaną temperaturę w całym domu.

Bez problemu można stosować ten system w miejscach, gdzie brak jest rurociągów gazowych. Postawiony na posesji zbiornik z gazem LPG w pełni załatwia problem. Można go kupić lub wydzierżawić. Nie bez znaczenia, jest też fakt, że eksploatowanie instalacji z systemem gazowym, znacznie mniej zanieczyszcza środowisko naturalne od innych, popularnych metod ogrzewania.

Rekuperacja

Licząc na efektywne ogrzewanie naszego domu, dbamy o jego ocieplenie, szczelność okien, drzwi itp. Musimy jednak zapewnić sprawną wentylację, czyli usunięcie zużytego powietrza i dostawę świeżego. Jest ona niezbędna dla prawidłowego egzystowania w pomieszczeniach. Znana do tej pory tradycyjna metoda, z kanałami wentylacyjnymi w kominie, dosyć sprawnie, chociaż czasem zawodnie, spełnia swoje zadania. Ma jednak jedną, dosyć istotną wadę, usuwa zużyte, ale i ogrzane powietrze, które z taką pieczołowitością ogrzewaliśmy. Przecież nie po to zadbaliśmy o tanie, efektywne ogrzewanie, by teraz ciepło wydalać na zewnątrz!

Na szczęście technika ciągle idzie do przodu i mamy już dostępne, nowoczesne systemy rekuperacji. W dużym skrócie jest to system mechanicznej wymiany powietrza zużytego na świeże, z odzyskiem ciepła, sięgającego 90%. To przede wszystkim niesamowita oszczędność. Otrzymujemy powietrze ogrzane i oczyszczone z insektów, smogu, kurzu czy pyłków roślin. Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów ustrzeżemy się przed wirusami i bakteriami, to idealne rozwiązanie dla alergików.

Cały system to rekuperator, od którego odchodzą kanały wentylacyjne niedużej średnicy do każdego pomieszczenia w domu. Pomija się tylko garaż i kotłownię. Rekuperacja to wymierne oszczędności w ogrzewaniu, zdrowie, oraz komfort przebywania w wentylowanych pomieszczeniach. Warunkiem sprawnego działania systemu, jest dobranie przez specjalistę dedykowanego rekuperatora o odpowiedniej mocy i właściwego rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych.

Artykuł opracowany przy współpracy z marką Binglass.pl. Hartownia szkła budowlanego we Wrocławiu.

adminx

Related Posts

Co nie co o pompach ciepła

Możliwość komentowania Co nie co o pompach ciepła została wyłączona

Budujemy pierwszy dom jednorodzinny

Możliwość komentowania Budujemy pierwszy dom jednorodzinny została wyłączona

Kolektory słoneczne w domu

Możliwość komentowania Kolektory słoneczne w domu została wyłączona

Szkło w aranżacji mieszkania

Możliwość komentowania Szkło w aranżacji mieszkania została wyłączona

Zastosowanie szkła

Możliwość komentowania Zastosowanie szkła została wyłączona

Create Account



Log In Your Account