Roleta do mieszkania – na jaką się zdecydować?

Roleta do mieszkania – na jaką się zdecydować?

Roleta do mieszkania – na jaką się zdecydować?

Możliwość komentowania Roleta do mieszkania – na jaką się zdecydować? została wyłączona

Urządzając mieszkanie zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o osłonach okiennych. W Polsce coraz bardziej popularne są rolety. W tym artykule omawiamy rodzaje oraz zalety niektórych rolet do mieszkania. 

W naszym kraju powszechnie stosuje się zasłony okienne. W przeciwieństwie do krajów skandynawskich raczej źle się czujemy funkcjonując w swoim własnym mieszkaniu przy całkowicie odsłoniętych szybach. Raczej skrupulatnie strzeżemy prywatności swojej oraz domowników. Dawniej trudno było sobie wyobrazić mieszkanie bez uwzględnionych klasycznych firanek i grubych zasłon. Obecnie rynek osłon okiennych oferuje ogromne bogactwo najróżniejszych rozwiązań. Do jednych z nich należą różnego typu rolety okienne. Wewnętrzne rolety na tyle już zagościły na rynku, że mamy do dyspozycji wiele ich rodzajów. 

Roleta jasna w oknie w kuchni

Rolety wewnętrzne – stylistyka, zastosowanie i rodzaje rolet

Przeglądając ofertę rolet w typowych sklepach stacjonarnych i internetowych możemy zauważyć jak różnorodne są te propozycje. Zazwyczaj oferowane są przede wszystkim rolety montowane bezpośrednio na ramie okna – samych tych rolet wyróżniamy różne rodzaje. Można zamówić najprostsze rolety składające się z wałka, urządzenia wprawiającego go w ruch, pasa materiału, dolnego obciążnika oraz sznurka, za pomocą zsuwamy bądź rozsuwamy roletę. Ale są dostępne również bardziej złożone produkty. Do najpopularniejszych należą rolety w kasetach z prowadnicami. Rolka, na którą nawijany jest pas rolety pozostaje skryta wewnątrz kasety – dzięki temu roleta nie kurzy się, a cały mechanizm zamontowany w górnej partii okna nie rzuca się tak w oczy – szczególnie, gdy kolor kasety jest identyczny z kolorem ramy okna. Stosuje się również prowadnice, które mocuje się po bokach przeszkleń. Są to lekkie plastikowe listwy w kształcie C, które sprawiają, że skrywane są brzegi rolety. Dzięki temu roleta całkowicie maskuje szybę okienną. Jej brzegi nie odchylają się od płaszczyzny okna nawet, gdy otwieramy czy uchylamy okno. Ten typ rolet znakomicie sprawdza się w przypadku montowanych na poddaszach okien połaciowych. Rolety tego typu można zamówić w wersji zaciemniającej. Wykorzystany do ich produkcji materiał jest na tyle gruby, że nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające znakomicie nadają się do sypialni, gdzie szczególnie zależy nam na zachowaniu intymności. 

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stały się również rolety typu dzień – noc. Są to rolety, które mogą pełnić podwójną funkcję. Zbudowane są one z dwóch typów pasów – cieńszych i grubszych, które można na siebie w różny sposób nakładać. Dzięki temu w trakcie dnia możemy płynnie regulować naświetlenie wnętrza. Z kolei, gdy na dworze już się ściemni możemy całkowicie zasłonić okno poprzez odpowiednie ustawienie rolety. Roleta dzień – noc dzięki dualnemu zastosowaniu stanowi kompletną i bardzo niedrogą osłonę okna. Omawiając kwestię rolet wewnętrznych nie sposób nie wspomnieć o roletach rzymskich. Są to rolety, które mocowane są nie na ramie okna, ale na wnęce okiennej. Zazwyczaj montowane są na ścianie tuż nad otworem okiennym. Po rozłożeniu roleta rzymska całkowicie przesłania całą wnękę okienną. Dzięki temu może stanowić ona ciekawy, wyjątkowo ciepły element aranżacji przytulnej aranżacji wnętrza. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dwa różne typy rolet – jednoczesne zastosowanie rolety typu dzień noc i rolety rzymskiej wizualnie bardzo dobrze się komponuje – szczególnie, gdy obie rolety są wykonane z tej samej lub bardzo podobnej tkaniny. To bardzo istotne, aby oba elementy stanowiły spójną kompozycję. 

Rolety zewnętrzne – dlaczego tak popularne?

Rolety antywłamaniowe można zauważyć w bardzo wielu domach oraz budynkach firmowych. Jak sama nazwa wskazuje pozwalają one dość skutecznie zabezpieczyć dom przed kradzieżą – o ile oczywiście są całkowicie zasunięte szczelnie zasłaniając cały otwór drzwiowy oraz okienny. Panele rolety zewnętrznej wykonane marki Najtanszewewszechswiecie są z wytrzymałego stopu aluminium, który jest odporny na uderzenia. Taka roleta stanowi naprawdę bardzo trudną do pokonania przez włamywacza barierę. Co ciekawe rolety zewnętrzne mogą mieć również inne zastosowania. Wielu właścicieli bardzo chwali je sobie za możliwość zasłonięcia ich podczas dokuczliwych letnich upałów. Zasłonięcie na cały dzień, gdy domowników nie ma w domu okien wystawionych na kierunek południowo zachodni sprawia, że mieszkanie nie nagrzewa się aż tak mocno. Po powrocie do domu w godzinach popołudniowych lub wieczornych rolety można złożyć. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie rolet automatycznych sterowanych poprzez aplikację mobilną. Tego typu gadżety można znaleźć w ofertach mieszkań od deweloperów typu smart home. Na aplikacji możemy precyzyjnie ustawić w jakich godzinach roleta ma się zamykać i otwierać. Możemy zaplanować to tak, że nawet nie będziemy tego widzieć – bo rolety będą się zamykać oraz otwierać wtedy, gdy nikogo nie będzie w domu. Podobne rozwiązanie można zastosować podczas mroźnych dni w okresie zimowym. Dzięki temu mieszkanie nie będzie się aż tak bardzo wychładzać. Rolety w okresie siarczystych mrozów można również zamykać na noc. 

adminx

Related Posts

Dywan w mieszkaniu

Możliwość komentowania Dywan w mieszkaniu została wyłączona

Kolektory słoneczne w domu

Możliwość komentowania Kolektory słoneczne w domu została wyłączona

Jak dobrze wybrać materac do spania?

Możliwość komentowania Jak dobrze wybrać materac do spania? została wyłączona

Jak kształt stołu wpływa na atmosferę i funkcjonalność wnętrza?

Możliwość komentowania Jak kształt stołu wpływa na atmosferę i funkcjonalność wnętrza? została wyłączona

Przewodnik krok po kroku do laserowego cięcia stali nierdzewnej

Możliwość komentowania Przewodnik krok po kroku do laserowego cięcia stali nierdzewnej została wyłączona

Szklarz – co raz bardziej popularny zawód

Możliwość komentowania Szklarz – co raz bardziej popularny zawód została wyłączona

Tapety winylowe na flizelinie – dlaczego tak popularne?

Możliwość komentowania Tapety winylowe na flizelinie – dlaczego tak popularne? została wyłączona

Wybór dywanu dostosowanego do gustu

Możliwość komentowania Wybór dywanu dostosowanego do gustu została wyłączona

Trawa z rolki. Czy warto zdecydować się na tą opcję?

Możliwość komentowania Trawa z rolki. Czy warto zdecydować się na tą opcję? została wyłączona

Tapety ścienne we wnętrzach

Możliwość komentowania Tapety ścienne we wnętrzach została wyłączona

Create AccountLog In Your Account